ul. Stefana Batorego 37B, 34-120 Andrychów
Atrakcyjne metody nauki przepisów drogowych wśród dzieci

Atrakcyjne metody nauki przepisów drogowych wśród dzieci

Umiejętność kierowania samochodem oraz bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym to bardzo istotne umiejętności. Dlatego warto uczyć ich od najmłodszych lat. Edukacja drogowa dzieci nie może ograniczać się tylko do bezpiecznego przechodzenia na zielonym świetle, ale także znajomości znaków oraz umiejętności reagowania na niebezpieczne sytuacje na drodze. 

Metody angażujące uczniów

Wykład jest najmniej efektywnym sposobem przekazywania wiedzy, zwłaszcza dzieciom. Dlatego zajęcia powinny być uzupełnione o prezentacje oraz materiały filmowe. Ożywić uwagę uczniów pomogą także prace w grupach, dramy oraz odgrywanie scenek.

Tradycyjne metody dydaktyczne niewątpliwie powinny zostać uzupełnione odpowiednimi narzędziami, które uczynią przekazywane treści bardziej sugestywnymi i zrozumiałymi dla dzieci.

Rozwiązaniem, które sprawdza się w aktywizacji uczniów podczas nauki to tzw. mobilne miasteczka drogowe. Pozwalają one na symulacje konkretnych wydarzeń drogowych.

Budowa mobilnego miasteczka

Na miasteczko drogowe składają się m.in.gumowe maty, które można np. na placu przed szkołą lub boisku i swoim wyglądem przypominają pasy asfaltu.

Można dopasować je tak, aby zawierały konstrukcje ronda, zakręty oraz krzyżówki, które pozwolą na dostarczenie uczniom dużej liczby zróżnicowanych przykładów związanych z ruchem drogowym.

Elementem takiej platformy powinny być także znaki drogowe, które mogą stanowić pomoc dydaktyczną na przygotowanych matach lub w przestrzeni zamkniętej. 

Inwestycja na rzecz lepszego bezpieczeństwa

Współczesna szkoła powinna wspierać uczniów poprzez przekazywanie wiedzy potrzebnej w codziennym życiu każdego człowieka.

Nauka zasad ruchu drogowego okaże się doskonałą inwestycją kilkanaście lat później, gdy uczniowie jako młodzi dorośli zdecydują się podejść do kursu na prawo jazdy. Takie przygotowanie pozwoli na stworzenie społeczeństwa wykazującego się odpowiedzialnością na drodze.

Wróć do bloga

Polecamy gadżety
odblaskowe wykonane

z folii mikropryzmatycznej
Zobacz więcej
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.