ul. Stefana Batorego 37B, 34-120 Andrychów
Bezpiecznie na drodze. Dlaczego warto stosować odblaski?

Bezpiecznie na drodze. Dlaczego warto stosować odblaski?

Wyobraźmy sobie, że co roku z mapy Polski znika jedno, niewielkiej wielkości, osiemdziesięciotysięczne miasteczko…

Tyle osób rocznie ponosi śmierć na skutek wypadków komunikacyjnych, z czego dużą grupę stanowią piesi potrąceni na pasach lub poboczach.

I chociaż winnymi zazwyczaj są alkohol, brawura, nadmierna prędkość czy przecenienie swoich umiejętności przez kierowców, to w rękach pieszych w dużej mierze leży zapewnienie sobie bezpieczeństwa na drodze.

Pomogą w tym różnokolorowe odblaski; magnetyczne paski, w jaskrawych kolorach, noszone na nadgarstku lub na kostce. Zapewnią nam widoczność nawet z dużej odległości. Dlaczego warto stosować odblaski? Jak je nosić?

Widoczność a ubezpieczenie

Osoba, stosująca odblaski jest lepiej widoczna na drodze, zwłaszcza po zmroku.

Wystarczy przytoczyć podstawowe dane: człowiek, idący poboczem z odblaskiem, będzie widoczny w światłach samochodu z odległości 150-300 m, a w światłach długich nawet z 1 kilometra. Dzięki temu auto będzie miało szansę wyhamować w odpowiednim momencie, unikając potrącenia pieszego.

Warto także zdać sobie, że jeśli już do potrącenia dojdzie, firmy ubezpieczeniowe nie wypłacą nam odszkodowania, jeśli w toku śledztwa okaże się, że nie byliśmy dostatecznie zabezpieczeni odblaskami.

Odblask na widoku

Odblask powinien znajdować się w odsłoniętym miejscu na ubraniu tak, aby był widoczny dla kierowców, jadących z obu kierunków.

Niżej założone, będą bardziej widoczne dla kierowców, a także dobrze sprawdzą się na elementach odzieży takich jak torby czy plecaki.

W sezonie jesienno-zimowym warto zaopatrzyć się w buty lub odzież, zawierające wszyte w nie odblaskowe elementy.

Paski i co jeszcze

Popularnie nazywane odblaski to jednak nie tylko najczęściej używane paski magnetyczne, lecz także takie elementy jak kamizelki, naklejki czy zawieszki. Te ostatnie są zwłaszcza polecane dzieciom. Poprzez zabawę bowiem nauczą nasze pociechy podstaw bezpiecznego  poruszania się po drodze.

Wróć do bloga

Polecamy gadżety
odblaskowe wykonane

z folii mikropryzmatycznej
Zobacz więcej
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.