ul. Stefana Batorego 37B, 34-120 Andrychów
Elementy odblaskowe wykorzystywane w ruchu drogowym

Elementy odblaskowe wykorzystywane w ruchu drogowym

Według drogowych statystyk, na skutek wypadków drogowych z udziałem pieszych, co roku z mapy Polski znika jedno, niewielkiej wielkości, około osiemdziesięciotysięczne miasteczko.

Wielu z tym zgonów udałoby się zapobiec, gdybyśmy zwracali uwag ę na konieczność noszenia na drodze, zwłaszcza po zapadnięciu zmroku, elementów odblaskowych, takich jak:

  • różnokolorowe odblaski w różnych kształtach
  • magnetyczne paski na nadgarstki lub na kostkę
  • zawieszki
  • kamizelki
  • naklejki

Tego typu elementy znacznie podnoszą nasze bezpieczeństwo w ruchu drogowym, gdyż zapewniają nam widoczność nawet z dużej odległości. Noszenie odblasku przestało być synonimem obciachu, a wręcz odwrotnie. Odblaski to  najnowszy krzyk mody!

Widoczność nawet z daleka

Osoba, stosująca elementy odblaskowe wykorzystywane w ruchu drogowym jest przede wszystkim lepiej widoczna, zwłaszcza po zmroku.

A zatem człowiek, idący poboczem z odblaskiem, będzie widoczny w światłach samochodu już z odległości 150-300 m. W światłach długich nawet odległość ta wynosić będzie 1 kilometr. To niezwykle ważne bowiem przy takiej odległości od pieszego, auto będzie miało szansę wyhamować w odpowiednim momencie, unikając potrącenia.

Z kolei jeśli już, na przykład na skutek złych warunków pogodowych, do potrącenia dojdzie, firmy ubezpieczeniowe wypłacą nam odszkodowania wyłącznie jeśli byliśmy wystarczająco zabezpieczeni odblaskami.

Odblask na widoku                                                          

Aby jednak odblask prawidłowo spełniał swoją funkcję, powinien znajdować się w odsłoniętym miejscu na ubraniu tak, aby był widoczny dla kierowców, jadących z obu kierunków. Dlatego, jeśli często poruszamy się po poboczu po zapadnięciu zmroku, najlepiej zaopatrzyć się w kamizelkę odblaskową.

Niżej założone elementy odblaskowe będą bardziej widoczne dla kierowców, jadących z naprzeciwka. Równie dobrze sprawdzą się na elementach odzieży takich jak torby czy plecaki. Warto zaopatrzyć w elementy odblaskowe nasze pociechy. Poprzez zabawę bowiem nauczą się one podstaw bezpiecznego poruszania się po drodze.

Wróć do bloga

Polecamy gadżety
odblaskowe wykonane

z folii mikropryzmatycznej
Zobacz więcej
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.