ul. Stefana Batorego 37B, 34-120 Andrychów
Przepisy dotyczące stosowania odblasków na drodze

Przepisy dotyczące stosowania odblasków na drodze

Odblaski to nie tylko estetyczne, kolorowe gadżety, lecz elementy ratujące życie i będą gwarantem naszego bezpieczeństwa na drodze. Ich noszenie jest nie tylko modne, ale przede wszystkim wymagane prawem. Sprawdźmy, co mówią przepisy.

Prawo a odblaski

Obowiązek noszenia odblasków na drodze reguluje nowelizacja z 30 sierpnia 2013 r. ustawy Prawo o ruchu drogowym. Ona właśnie wprowadziła obowiązek posiadania elementów odblaskowych dla wszystkich pieszych, poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Obowiązek ten dotyczy wszystkich, niezależnie od wieku. Wyłączeni są z niego natomiast piesi, poruszający się:

  • po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych
  • po chodniku
  • w strefie zamieszkania.

Przepisy te regulują także sposób oznaczania kolumn pieszych. Zgodnie z obowiązująca ustawą, w kolumnie o długości przekraczającej 20 m piesi idący po lewej stronie z przodu oraz z tyłu muszą używać elementów odblaskowych.

Noszenie odblasków kamizelek przez drogowców również wynika z obowiązujących przepisów prawa. Zgodnie z bowiem artykułem 41 Prawa o ruchu drogowym osoby, wykonujące roboty lub inne czynności na drodze, są zobowiązane używać w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu elementów odblaskowych.

Dlaczego warto nosić odblaski?

Odblaski warto nosić nie tylko ze względu na przestrzeganie prawa.

Przede wszystkim osoba, stosująca odblaski jest lepiej widoczna na drodze, zwłaszcza po zmroku. Idąc poboczem, zaopatrzeni w odblaski, będziemy widoczni w światłach samochodu już z odległości 150-300 m, a w światłach długich nawet z 1 kilometra.

Dzięki temu auto wyhamuje w odpowiednim momencie, unikając potrącenia. Jeśli natomiast już nieszczęśliwie do potrącenia dojdzie, firmy ubezpieczeniowe wypłacą nam odszkodowania, tylko jeśli w toku śledztwa okaże się, że byliśmy dostatecznie zabezpieczeni odblaskami.

Pamiętajmy, że odblask powinien znajdować się w odsłoniętym miejscu na ubraniu, aby był widoczny dla kierowców, jadących z obu kierunków.

Wróć do bloga

Polecamy gadżety
odblaskowe wykonane

z folii mikropryzmatycznej
Zobacz więcej
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.