ul. Stefana Batorego 37B, 34-120 Andrychów
W jakich sytuacjach należy nosić kamizelkę odblaskową?

W jakich sytuacjach należy nosić kamizelkę odblaskową?

Kamizelka odblaskowa jest jednym z elementów stroju, podnoszącym naszą widoczność, a tym samym bezpieczeństwo na drodze. Warto nosić ją, podobnie jak inne, odblaskowe akcesoria, gdy przemieszczamy się poboczem po zapadnięciu wzroku.

Co na ten temat mówią przepisy i kto jest szczególnie zobowiązany do noszenia odblaskowej kamizelki, dowiesz się z naszego wpisu.

Prawo i odblaski

Obowiązek noszenia elementów odblaskowych na drodze reguluje nowelizacja z 30 sierpnia 2013 r. ustawy Prawo o ruchu drogowym, wprowadzająca obowiązek posiadania odblasków przez pieszych, poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Wyłączeni są z tego obowiązku są piesi, poruszający się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych, po chodniku oraz w strefie zamieszkania.

Dotyczy to zarówno pojedynczych osób, jak i kolumny pieszych. W drugim przypadku, w kolumnie o długości przekraczającej 20 m, piesi idący po lewej stronie z przodu oraz z tyłu muszą używać elementów odblaskowych.

Kto jest zobowiązany do noszenia kamizelki

Podczas gdy wystarczy, aby pieszy miał dowolny element odblaskowy, do noszenia kamizelek odblaskowych zobowiązani są drogowcy. Zgodnie z artykułem 41 Prawa o ruchu drogowym osoby, wykonujące roboty lub inne czynności na drodze, są zobowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, czyli właśnie kamizelek.

Sytuacją, w której noszenie kamizelek odblaskowych nie jest wymagane prawem, jednak jest wskazane, ze względu na bezpieczeństwo, jest jazda na motocyklu. Kamizelki sprawią, że będziemy bardziej widoczni na drodze, a nasza odzież będzie chroniona przed zabrudzeniami.

Dlaczego warto nosić odblaski?

Pamiętajmy, że osoba, stosująca elementy odblaskowe, jest lepiej widoczna na drodze, zwłaszcza po zmroku. Pieszy, idący poboczem z odblaskiem, będzie widoczny w światłach samochodu już z odległości 150-300 m, a w światłach długich nawet z odległości kilometra. Dzięki temu, auto będzie miało szansę wyhamować w odpowiednim momencie, unikając potrącenia osoby, idącej poboczem.

Wróć do bloga

Polecamy gadżety
odblaskowe wykonane

z folii mikropryzmatycznej
Zobacz więcej
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.